ଜାଣନ୍ତୁ  କେଉଁ ସମୟରେ ଲସି ପିଇଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହିତକର !

ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ସମୟରେ ଲସି ପିଇଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହିତକର !

Spread this article

ଖରାଦିନେ ଶରୀରର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | କାରଣ ଏହି ସମୟରେ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ କୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଶରୀରକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିବା ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀ | ତେଣୁ ଖରାଦିନେ ଥଣ୍ଡା ଜିନିଷ ଖାଇବା ଏବଂ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ପାନୀୟ ଜଳ ପିଇବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥାଏ | ତେବେ ଲସି ଏକ ଭଲ ବିକଳ୍ପ | ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟେ ଗ୍ଲାସ୍ ଲସି ପିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ | ବିଶେଷକରି ଖରାବେଳେ ଲସି ପିଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଲସି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ପୋଟାସିୟମ୍, ପ୍ରୋଟିନ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଏବଂ ଫସଫରସ୍ ପରି ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ମିଳିଥାଏ | ଲସି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଥଣ୍ଡା ଲାଗେ ନାହିଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରାରେ ମଧ୍ୟ ଚମକ ଆସିଥାଏ |

 

 

ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପରେ ଲସି ପିଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ | କାରଣ ଲସିରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ପୋଟାସିୟମ୍ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ରକ୍ତଚାପ ସମସ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ |

ଖରାଦିନେ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଲସି ପିଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | ଲସି ପେଟକୁ ସଫା ରଖେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦିନସାରା ଠିକ ରହିଥାଏ | ତେଣୁ ସକାଳେ କିମ୍ବା ଅପରାହ୍ନରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ଲସି ପିଇବା ଉଚିତ୍ |

ଲସି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ କୌଣସି ଥକ୍କାପଣ ଅନୁଭବ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଚାପ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ |

ଲସି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ | କାରଣ ଏଥିରେ ମିଳୁଥିବା ଲାକ୍ଟିକ୍ ଏସିଡ୍ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ସେହିଭଳି ଲସିରେ ପ୍ରୋବାୟୋଟିକସ ପୋଷକ ତତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବାରେ ଉପଯୋଗୀ |

ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଲସି ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ବାସ୍ତବରେ, ଲସି ଦହିରୁ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଦହି ଲୋ ଫ୍ୟାଟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଲସିରେ ବହୁ ପରିମାଣର ପ୍ରୋଟିନ୍ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ ଯାହା ଶରୀରର ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ |

ଏନ ଏନ ଏସ ଓଡ଼ିଆ ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ