ଜାଣନ୍ତୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାଲ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ପିଲାମାନେ କିପରି ହୁଅନ୍ତି ମନୋନୀତ , କ’ଣ ମିଳେ ପୁରସ୍କାର ?

ଜାଣନ୍ତୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାଲ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ପିଲାମାନେ କିପରି ହୁଅନ୍ତି ମନୋନୀତ , କ’ଣ ମିଳେ ପୁରସ୍କାର ?

Spread this article

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାଲ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତାଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପୁରସ୍କାର 6 ଟି ବର୍ଗରେ ଅତୁଳନୀୟ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ | ଚଳିତ ବର୍ଷ 29 ଜଣ ପିଲାଙ୍କୁ ଏହି ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି | ଅତୁଳନୀୟ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ପୁରସ୍କାର 1996 ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ପୁରସ୍କାର ହାସଲ କରୁଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନଗଦ ପୁରସ୍କାର ଵ୍ୟତୀତ ପଦକ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥାଏ | 2018ରୁ ଏହି ପୁରସ୍କାରର ନାମକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ‘ବାଲ ଶକ୍ତି ପୁରସ୍କାର’ ରଖାଯାଇଛି | ଏଥିରେ ସାହସିକତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି |

ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମିଳେ ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ପୁରସ୍କାର |

– ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାଲ ପୁରସ୍କାର ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ | ଏହି ପୁରସ୍କାର ପାଇବା ପାଇଁ କେଉଁ ପିଲା ହକଦାର ହେବେ ସେ ନେଇ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏକ ଗାଇଡଲାଇନ ମଧ୍ୟ ଅଛି |
-ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତର ନାଗରିକ ତଥା ଭାରତରେ ରହୁଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ପିଲାମାନଙ୍କର ବୟସ 5 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଏବଂ 18 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ହୋଇଥିବ |

ଏହିସବୁ ବର୍ଗ ପାଇଁ ଦିଆଯାଏ ପୁରସ୍କାର |

1. ଅଭିନବତା: ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ସାମାଜିକ ବିଜ୍ଞାନରେ ସଫଳତା | ତାଙ୍କର ଉଦ୍ଭାବନ ମନୁଷ୍ୟ ତଥା ଜୀବଜନ୍ତୁ ତଥା ପରିବେଶ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିବ |
2. ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟ: ଶିଶୁ ବିବାହ, ଯୌନ ଶୋଷଣ, ମଦ୍ୟପାନ ଇତ୍ୟାଦି ସାମାଜିକ କୁପ୍ରଥା ବିରୋଧରେ ସମାଜକୁ ଉତ୍ସାହିତ କିମ୍ବା ସଂଗଠିତ କରିବା |
3. ଶିକ୍ଷା: ଜାତୀୟ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ କ୍ରମାଗତ ସଫଳତା |
4. କ୍ରୀଡା: ଜାତୀୟ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ କ୍ରୀଡ଼ାରେ କ୍ରମାଗତ ସଫଳତା |
5. କଳା ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି: ସଙ୍ଗୀତ, ନୃତ୍ୟ, ଚିତ୍ରକଳା କିମ୍ବା କଳା ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି ସହିତ ଜଡିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଭାଗରେ ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ସଫଳତା |
6. ସାହସିକତା: ଯେଉଁ ପିଲାମାନେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇ ନିସ୍ୱାର୍ଥପର ସେବା କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି | ଯେଉଁ ପିଲାମାନେ ପ୍ରାକୃତିକ କିମ୍ବା ମନୁଷ୍ୟକୃତ ଯେ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାହସ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥାନ୍ତି | କିମ୍ୱା ଏପରି ପିଲାମାନେ ଯେଉଁମାନେ କୌଣସି ବିପଦ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କର ବୁଦ୍ଧି ଖଟାଇ କିଛି ଅସାଧାରଣ କାମ କରଥାନ୍ତି |

ପୁରସ୍କାର ଭାବେ ବିଜେତାଙ୍କୁ କ’ଣ ମିଳେ ?

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶିଶୁ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତାମାନଙ୍କୁ ପଦକ ଏବଂ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସହିତ 1 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନଗଦ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ | ଏଥର ବ୍ଲକ୍ ଚେନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସାହାଯ୍ୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଡିଜିଟାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ | ଏହି ପିଲାମାନେ ରାଜପଥରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପରେଡରେ ମଧ୍ୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି |

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଏନ ଏନ ଏସ ଓଡ଼ିଆ ଜାତୀୟ