ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଚା’ ଦିବସ; ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଦିବସର ବିଶେଷତ୍ୱ

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଚା’ ଦିବସ; ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଦିବସର ବିଶେଷତ୍ୱ

Spread this article
ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ପାନୀୟ ହୋଉଛି ଚା’ । ଚା ’ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ କ୍ରେଜ୍ କାହାକୁ ଅଛପା ନାହିଁ | ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କର ଦିନ କପେ ଚା’ରୁ ହିଁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଏପରି ଘରକୁ କେହି ଅତିଥି ଆସିଲେ ଆଗ ଚା ’ ଖୋଜାଯାଇଥାଏ |ଚା’ର ଲୋକପ୍ରିୟତାକୁ ଦେଖି ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଖାଦ୍ୟ ଓ କୃଷି ସଙ୍ଗଠନ ହିଁ ପ୍ରଥମେ ‘ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଚା’ ଦିବସ ପାଳନର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଚା’ ଦିବସର ଥିମ୍ ରହିଛି ‘ଟି ଆଣ୍ଡ ଫେୟାର ଟ୍ରେଡ୍’ । ୨୦୦୫ରେ ଡିସେମ୍ବର ୧୫ ତାରିଖରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ‘ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଚା’ ଦିବସ’ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ମେ’ ୨୧କୁ ‘ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଚା’ ଦିବସ’ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉ ବୋଲି ଭାରତ ଜାତିସଂଘରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଥିଲା ।
 
୨୦୧୯ ମସିହାରୁ ଏହାକୁ ମେ’ ୨୧ ତାରିଖରେ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଖାଦ୍ୟ ଓ କୃଷି ସଙ୍ଗଠନର ସମ୍ମିଳନୀରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା । କାରଣ ମେ’ ମାସରେ ବିଶ୍ୱର ଅଧିକାଂଶ ଦେଶରେ ଚା’ ଅମଳ କରାଯାଏ । ଭାରତ ସମେତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ଚୀନ୍, ଜାପାନ୍, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ , ନେପାଳ ,ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରମୁଖ ଦେଶ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ଚା’ ବ୍ୟବସାୟ କରିଥାନ୍ତି । ଭାରତ ଏବେ ବିଶ୍ୱରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବବୃହତ ଚା’ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଦେଶ । ଚୀନ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଚା’ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ । ଚା’ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଲାଗି ନିରାପଦ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ଚା’ ଉତ୍ପାଦନରେ ସୁଧାର ଆଣିବା, ବିଶ୍ୱରେ ଚା’ର ଦୀର୍ଘ ଇତିହାସ, ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ହେଉଛି ଏହି ଦିବସର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ।
 
18 ତମ ଶତାବ୍ଦୀରୁ ଭାରତରେ ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ସର୍ବପ୍ରଥମେ ବର୍ମା, ମିଆଁମାର ଏବଂ ଆସାମର ସୀମାନ୍ତ ପାହାଡରେ ଚା ’ଲଗାଇବା ଆରମ୍ଭ ହେଲା | ବ୍ରିଟିଶମାନେ ଭାରତ ଆସିବା ପରେ ଚା ଉତ୍ପାଦନ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଚାଷ ପାଇଁ ବିହନ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିଲା। କିଛି ଦିନ ପରେ ଆସାମର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଚା’ର ମଞ୍ଜି ଚାଷ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା ଏବଂ ଚା ’ଉତ୍ପାଦନ ଭାରତରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା |
 
#InternationalTeaDay
ଏନ ଏନ ଏସ ଓଡ଼ିଆ ମନୋରଞ୍ଜନ ସମଗ୍ର ଦୁନିଆ