ଜାଣନ୍ତୁ ପେଟ୍ରୋଲର ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା M-15 କ’ଣ ?

ଜାଣନ୍ତୁ ପେଟ୍ରୋଲର ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା M-15 କ’ଣ ?

Spread this article

ଜାଣନ୍ତୁ ପେଟ୍ରୋଲର ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା M-15 କ’ଣ ?

ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର
ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ବଦଳରେ ଆସିବ ଶସ୍ତା ତେଲ !

ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ଦର ଏବେ ଉପରମୁହାଁ | ତେଲ ଦର ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଗ୍ରାହକ | ତେବେ ଏହାରି ଭିତରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଛି ଏକ ଖୁସି ଖବର | ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲକୁ ଛୁଟି କରିବାକୁ ଆସିଛି ଏକ ନୂଆ ଏବଂ ଶସ୍ତା ତେଲ | ତାର ନାଁ M 15 ପେଟ୍ରୋଲ | ଯାହାକୁ ପାଇଲଟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଭାବେ ଆସାମର ଟିନୁସୁକିଆ ଜିଲ୍ଲାରେ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି M 15 ପେଟ୍ରୋଲ ର ବିଶେଷତ୍ୱ କଣ ?

ପ୍ରଦୂଷଣ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ସରକାର M-15 ଇନ୍ଧନର ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଅଧୀନରେ ପାଇଲଟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଭାବରେ 15% ମିଥାନୋଲର ମିଶ୍ରଣ ସହିତ ପେଟ୍ରୋଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି |ଏହି ପେଟ୍ରୋଲ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତତୈଳ କମ୍ପାନୀ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଅଏଲ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି | ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ବିକଳ୍ପ ଉପରେ ସରକାର ନିରନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଯେହେତୁ ଏଥିରେ 15% ମିଥାନୋଲ ଥାଏ, ତେଣୁ ଏହାର ନାମ M-15 ରଖାଯାଇଛି |

ମିଥାନୋଲ ବିଷୟରେ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହା ଉଭୟ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ବିକଳ୍ପ ଭାବେ କାମ କରିପାରିବ | ଏହାକୁ ପେଟ୍ରୋଲ କିମ୍ବା ଡିଜେଲରେ କିଛି ପରିମାଣରେ ମିଶାଇ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ କିମ୍ବା ଏହା 100% ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ | ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ତୁଳନାରେ ଏହା ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଶସ୍ତା ମଧ୍ୟ ଅଟେ | M-15 ର ବ୍ୟବହାର ଗ୍ରୀନ୍ ହାଉସ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ନିର୍ଗମନକୁ 5 ରୁ 10 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିପାରେ |

ମିଥାନୋଲ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲରେ ଇଥାନଲ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। 2025 ସୁଦ୍ଧା ପେଟ୍ରୋଲରେ 20 ପ୍ରତିଶତ ଇଥାନଲ ମିଶ୍ରଣ କରିବାକୁ ଭାରତ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି| ପେଟ୍ରୋଲରେ 15% ମିଥାନୋଲ ମିଶାଇଲେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ 33% ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ଡିଜେଲକୁ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବଦଳାଇଦିଆଯାଏ, ତେବେ ଏହା ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ 80 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିବ | ତେଣୁ ସରକାର M15 ଏବଂ M100 ର ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି |

ଏନ ଏନ ଏସ ଓଡ଼ିଆ ପ୍ରମୁଖ ଖବର ବାଣିଜ୍ୟ