କଦଳୀରୁ ମିଳିଥାଏ ଏହିସବୁ ଉପକାରିତା, ଖାଇବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ..

କଦଳୀରୁ ମିଳିଥାଏ ଏହିସବୁ ଉପକାରିତା, ଖାଇବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ..

Spread this article

ପାଚିଲା କଦଳୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଉପକାରୀ | ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କ ଡାଏଟରେ କଦଳୀ ସାମିଲ କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ କଦଳୀ ଖାଇବା ଲାଭଦାୟକ କି ନୁହେଁ ? ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ କଦଳୀରୁ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ପୋଟାସିୟମ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ମିଳିଥାଏ | ତେଣେ ଏହା ବିପିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଏଥିସହିତ ପ୍ରତିଦିନ କଦଳୀ ଖାଇଲେ ହାଡ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ | ଖରାଦିନେ କଦଳୀକୁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଶକ୍ତି ଉତ୍ସ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ସେଥିପାଇଁ କିଛି ଲୋକ ପ୍ରତିଦିନ କଦଳୀ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଦଳୀ ଖାଇବାର ଅନ୍ୟ ଉପକାରଗୁଡ଼ିକ ସବୁ କ’ଣ?

କଦଳୀରେ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଥାଏ | ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ଶୀଘ୍ର ଭରିଯାଏ | ଅଫିସ୍ କିମ୍ବା କଲେଜ ଯିବା ହେତୁ ଯଦି ସକାଳ ଜଳଖିଆ ମିସ୍ କରିଦିଅନ୍ତି , ତେବେ କଦଳୀ ଖାଇବା ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ | କାରଣ କଦଳୀ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ତତକ୍ଷଣାତ୍ ଶକ୍ତି ମିଳି ଥାଏ |

ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ କଦଳୀ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ | କଦଳୀରେ ଟ୍ରିଫଟୋପେନ ନାମକ ଏକ ଉପାଦାନ ମିଳିଥାଏ | ଫଳରେ ଆମ ଶରୀରରେ ସେରୋଟୋନିନ୍ ତିଆରି ହୁଏ | ସେରୋଟୋନିନ୍ କୁ ଖୁସି ହରମୋନ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହା ଚାପକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

ହଜମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ କଦଳୀ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ | କଦଳୀରେ ଥିବା ତନ୍ତୁ ଆମ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହାବ୍ୟତୀତ କଦଳୀ ଆଣ୍ଟି-ଏସିଡ୍ ମଧ୍ୟ ଅଟେ, ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ହୃଦଘାତର ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ତେବେ କଦଳୀ ଖାଇବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବେଶ ଲାଭଦାୟକ |

ଏନ ଏନ ଏସ ଓଡ଼ିଆ ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ